Історія Шегинь

В XVI ст. село належало одному з польських феодалів, який одержав його від Королівства Польського. На цей час в селі жили люди різного соціального стану. Були, так звані, Кметі (kmiec′), Загородники (Zagrodnicki) і люди, що служили при панському дворі.

Кметів нараховувалось п’ять сімей, вони вважалися заможнішими і здавали данину: вівса – на пів колоди, по одній курці, 10 штук яєць, й робили те, що їм наказували і виходили на роботу до панського двора. До них належали: Федір Кудко, Іван Брінцелович, Яцько Бусько. Платили вони податки і грішми, сума яких становила: 2 злотих 17 грош і 14 динар.

Власників корчми було два, які теж сплачували податок.

Крім цих людей в селі нараховувалось 24 загородники, вони володіли невеликими городами, не платили за нього, а лише відбували панщину по два дні в тиждень. До них належали: Матвій Куліп, Іван Торський, Гнат Волошин, Іван Гук та інші.

Раз у рік в селі скликали збори Перемишльського староства, на яких був присутній представник уряду Перемишльського староства. В той час жителі села складали станціонний податок для утримування війська, яке прибувало під час зборів і розміщалось по дворах. Війська могли стояти на утриманні селян до року.

На цей час в с. Шегині був став, який винаймав пан Орлік на 3 роки за 48 злотих, а коли приїжджав урядовий староста, то із ставу спускали воду і він вибирав рибу.

У XVII ст. село далі перебувало під владою польських панів, які жорстоко експлуатували селян. У 1787 р. село належало княжній Софії Любомирській, яка походила з роду Красінських. Вона розпоряджалася всіма справами села.

На час скасування панщини (1848 р.) в селі було 202 селянських двори, а землі – 734 морга, 4 двори володіли 10-14 моргами землі, а було ще 12 халупників, які нічого не мали. Всі відбували повинність. Здавали 117 мотків волокна, 60 кірців вівса, 90 штук птиці, 1134 штук яєць. За те, що було звільнено їх від кріпацтва, селяни заплатили 16326 флоринів.

На кінець XIX ст. на північний захід від села знаходився фільварок Копань, що належав Мечиславу Павліковському, який мав 150 моргів орного поля, лук і городів, пасовищ – 21 моргів, лісу – 615 моргів. Дрібних власників нараховувалось 182 двори, в яких жило 1036 чоловік.

У 1918 році в селі відкрито школу коли австрійську конюшню переобладнали у навчальні класи. Навчали у школі граматики, арифметики і релігії всіх дітей села віком від 7 до 10 років.

У 1925 році в Шегинях діяла 5-класна школа.

До початку II Світової війни в Шегинівській школі вже навчалися діти у 6 класах.

Покоління панів Павліковських зберігало свої володіння на території с. Шегині до 1939р.

У вересні 1939 р. в селі була встановлена Радянська окупаційна влада. На захід від села були побудовані міцні залізобетонні військові укріплення для захисту кордону, який проходив на той час по р. Сян за 14 км. від села.

22 червня 1941р. прикордонні війська дали перший бій німцям. Опір був настільки сильним, що німецькі війська не змогли прямим ударом захопити укріплення. Село було загарбане лише в обхід через Львів.

У липні 1944 р. Шегині змінили загарбників на рядянські війська.

За радянських часів школа була реорганізована в семилітню і восьмилітню.

В 1947 в с. Шегині було організовано колгосп „Прикордонник”. Перший протокол засідання правління загальних зборів колгоспників зберігався в музеї революції в Москві. Протягом свого існування в колгоспі вирощували зернові культури, цукровий буряк. Окрема галузь-тваринництво. Було побудовано три великі ферми і сучасний тваринницький комплекс.

У 1978-1979 рр. в селі було побудовано нову триповерхову школу на 320 місць.

19 вересня 1989 року села Костив’ята і Шегині об’єднано в одне село Шегині – рішенням виконавчого комітету Львівської обласної ради народних депутатів.

інші Заклади категорії “Історія Шегинь”

Цифровий паспорт